-
Tanulmányt közöltünk a Beszédtudomány / Speech Science 2025 (5) 1. számában
Bővebben: Tanulmányt közöltünk a Beszédtudomány / Speech Science 2025 (5) 1. számábanA nyelvgesztusok ultrahangos vizsgálata a magyar beszédben című tanulmány szerzői Markó Alexandra, Deme Andrea, Juhász Kornélia és Gráczi Tekla Etelka. A Csapó Tamás Gábornak emléket állító folyóiratszámban a szerzők az ultrahangos nyelvvizsgálatok hazai történetét mutatják be. A módszer meghonosításában, az elemzési módszerek kidolgozásában elévülhetetlen érdemeket szerzett Csapó Tamás Gábor. A tanulmány áttekinti azokat vizsgálatokat és…
-
Tanulmány a Nyelvtudományi Közlemények 120. kötetében
Bővebben: Tanulmány a Nyelvtudományi Közlemények 120. kötetébenMagyar artikulációs fonetikai kísérleti kutatások a kezdetektől napjainkig címmel jelent meg Markó Alexandra, Gráczi Tekla Etelka, Juhász Kornélia és Deme Andrea tanulmánya a Nyelvtudományi Közlemények című folyóirat legújabb számában. A tanulmány a magyar artikulációs fonetika történetét ismerteti, áttekintést nyújtva annak főbb tendenciáiról, a változó technológiai háttérről és a főbb eredményekről. A magyar nyelvvel kapcsolatos artikulációs…
-
Új tanulmány az Alkalmazott Nyelvtudomány című folyóiratban
Bővebben: Új tanulmány az Alkalmazott Nyelvtudomány című folyóiratbanAz Alkalmazott Nyelvtudomány folyóirat 2024/2 különszámában a következő tanulmány jelent meg: Szánthó Zsuzsa: A magánhangzószerű hezitálás hangszíne az idegen nyelviszorongás függvényében. 2024/2: 46-59. A tanulmány ezen a linken érhető el: http://alkalmazottnyelvtudomany.hu/wordpress/wp/content/uploads/Szantho_Zsuzsa.pdf
-
Három új tanulmány a Beszédtudomány című folyóiratban
Bővebben: Három új tanulmány a Beszédtudomány című folyóiratbanA Beszédtudomány (Speech Science) folyóirat 2024/1-es számában kutatócsoportunk tagjai három tanulmányt jelentettek meg a következő témákban: Jankovics Julianna: Tanulásban akadályozott (enyhe értelmi fogyatékos) fiatalok alaphangjellemzői a spontán beszédben. Juhász Kornélia & Deme Andrea: Az ‘iá’ és az ‘ijá’ vokalikus hangsorok megvalósulása magyar álszavakban a nyelvállás akusztikai vetületének szempontjából. Juhász Kornélia: Az anyanyelvre gyakorolt célnyelvi hatás…
-
Előadások a 12th Conference of the European Association of Chinese Linguistics konferencián
Bővebben: Előadások a 12th Conference of the European Association of Chinese Linguistics konferencián2024. szeptember 19-én és 20-án Juhász Kornélia részt vett a Rómában, az Universitá Roma Tre-n megrendezett EACL konferencián, két előadás társszerzőjeként. Mindkét előadás a kínaiul tanuló magyar anyanyelvűek ejtését, illetve a lexikai tónusok és az intonáció kölcsönhatását vizsgálta kérdő, illetve kijelentő mondattípusokban. Az előadásokban bemutatott két kísérlet eltérő hosszúságú megnyilatkozások ejtését elemezte, azonban az eredmények…
-
A Magyar Tudomány Ünnepe – előadássorozat
Bővebben: A Magyar Tudomány Ünnepe – előadássorozat2024. november 26-án a Magyar Tudomány Ünnepe keretében „Állandóság – változás – eltérés. Mit árul el rólunk a beszédünk?” összefoglaló címmel tartottunk előadásokat, amelyek társadalmilag hasznosítható alapkutatási eredményeket mutattak be. Gráczi Tekla Etelka Deme Andreával és Juhász Kornéliával közös előadásában a beszéd variabilitásának és változásának jellemzőit ismertette, részletezve a még folyó NKFI-projekt tipikus beszélőkre kapott…
-
Konferencián jártunk: Magyar nyelvészeti kutatások a társadalom szolgálatában 5.
Bővebben: Konferencián jártunk: Magyar nyelvészeti kutatások a társadalom szolgálatában 5.2024. november 18-án rendezte meg a ELTE BTK Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézete éves rendszeres tudományünnepi konferenciáját. Az eseményen a kutatócsoportunkat Deme Andrea, Juhász Kornélia és Szánthó Zsuzsa képviselte, akik az alábbi előadások (társ)szerzőiként szerepeltek: GONDA ZSUZSA – MURÁNYI SAROLTA – DEME ANDREA: Nyelvhasználat felsőfokon: a tudományos szövegek olvasásértésének a mérése. Egy induló projekt bemutatása…
-
Előadás a Humán tudományok és a mesterséges intelligencia című konferencián
Bővebben: Előadás a Humán tudományok és a mesterséges intelligencia című konferencián2024. november 15-én először rendezték meg az ELTE Bölcsészettudományi Karán a mesterséges intelligencia térhódítását tematizáló Humán tudományok és a mesterséges intelligencia című konferenciát. Az előadók és témák széles palettájában hallgathattak meg izgalmasabbnál izgalmasabb előadásokat a résztvevők. A kutatócsoportunk nevében Deme Andrea is előadást tartott Szabó Gergellyel és Krizsai Fruzsinával MI vagy ember? Kérdőíves vizsgálat magyar…
-
Előadás a „Nyelvelmélet és nyelvleírás” konferencián
Bővebben: Előadás a „Nyelvelmélet és nyelvleírás” konferenciánA Nyelvelmélet és nyelvleírás (2024) konferencia a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kara és a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont közös szervezésében valósult meg 2024. november 14-15-én. A megújult konferencia a korábbi rendezvények tematikáját (a dialektológiát, a kontaktológiát és a diakrón nyelvészetet) egyesíti és bővíti ki, témája: a nyelvi változás és változatosság. Fonológiai tekintetben az…
-
Előadás a Kínai Társadalomtudományi Akadémián
Bővebben: Előadás a Kínai Társadalomtudományi Akadémián2024. október 30-án kutatócsoportunkból Juhász Kornélia és Bartos Huba a Kínai Társadalomtudományi Akadémián tartott előadást a mandarin kínai nyelv intonációjának elsajátításáról. Az előadás középpontjában az a kérdés állt, hogy a magyar anyanyelvűek képesek-e összehangolni a kínai célnyelvi ejtésükben a szótagszintű lexikai tónusok hangmagasság-változását a közlések szintjén megvalósuló intonációval.